Zaparcia objawiają się zbyt małą częstotliwością wypróżnień (rzadziej niż trzy razy w tygodniu), dużym wysiłkiem przy oddawaniu stolca, a także uczuciem niepełnego wypróżnienia. Pamiętaj, że nagła zmiana rytmu wypróżnień może być niestety objawem chorób. Przyczyną zaparć są najczęściej zaburzenia czynnościowe, ale także zespół jelita drażliwego, choroby odbytu, choroby okrężnicy czy przyjmowanie niektórych leków.
Źródłem problemów z wypróżnianiem jest także nieregularne odżywianie, spożywanie przetworzonych produktów, picie zbyt małej ilości wody oraz brak ruchu. Aby poprawić pracę jelit i pozbyć się bolesnych zaparć należy wprowadzić do życia aktywność fizyczną i zadbać o zbilansowaną dietę zawierającą odpowiednią ilość błonnika.
Naturalne suplementy i zioła na zaparcia
Wiele osób kupuje w aptece środki przeczyszczające na zaparcia, które przyjmowane przewlekle niestety mogą negatywnie wpływać na perystaltykę jelit (z trwałym uszkodzeniem motoryki włącznie). Jednak istnieją także naturalne metody, np. spożycie suszonych śliwek, fig czy daktyli. Dużą rolę w leczeniu i profilaktyce zaparć odgrywają też naturalne suplementy i zioła przeciw zaparciom. Suplementy mogą mieć formę kapsułek, tabletek, proszku czy kropli. Pomocne okażą się także herbatki ziołowe, na przykład napar z rumianku, melisy, mięty, kopru włoskiego lub ostropestu plamistego.
Suplementy na zaparcia powinny zawierać w składzie ekstrakty z korzenia prawoślazu i cykorii, liści oliwnych, owoców jabłoni, wiązu czerwonego i rozmarynu. Warto zaopatrzyć się także w suplementy diety z ekstraktem z Triphala. Jest to mieszanka trzech roślin, tj. Amalaki, Bibhitaki oraz Haritaki. Dzięki nim złagodzisz nieprzyjemne objawy, wspomożesz proces trawienia jelitowego, a także poprawisz pracę i funkcjonowanie układu pokarmowego. Inne preparaty, które świetnie pomagają przy zaparciach, to sok aloesowy dobrej jakości oraz ekstrakt z szakłaka amerykańskiego. Przy problemach z zaparciami pamiętaj o suplementacji magnezu, witaminy C oraz witamin z grupy B. Suplementy na zaparcia przyjmuj najlepiej po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.