Zioła są od dawna stosowane w medycynie tradycyjnej do leczenia różnych dolegliwości, w tym raka. Chociaż nie ma ostatecznej odpowiedzi na pytanie, czy zioła mogą być stosowane w skutecznym leczeniu raka, istnieją pewne dowody, które sugerują, że mogą one mieć pewne właściwości antyrakowe. Naturalne zioła mogą hamować wzrost niektórych typów komórek nowotworowych.

Wiele ziół posiada właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne, które mogą przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia nowotworów lub zapobiec ich rozwojowi. Ponadto wiele ziół wykorzystywanych jest jako uzupełnienie tradycyjnych terapii przeciwnowotworowych. Coraz więcej osób z chorobą nowotworową korzysta z naturalnych metod leczenia nowotworu, zwłaszcza jeżeli tradycyjne metody zawiodły.

Naturalne zioła są często stosowane w połączeniu z konwencjonalnymi metodami leczenia raka, takimi jak chemioterapia i radioterapia. Chociaż zioła są ogólnie uważane za bezpieczne, gdy są przyjmowane w zalecanych dawkach, to jednak mogą powodować działania niepożądane, dlatego ich stosowanie zawsze powinno być poprzedzone konsultacją w gabinecie lekarskim.

Jakie zioła działają na chorobę nowotworową?

Istnieje wiele ziół antyrakowych i naturalnych preparatów na nowotwory, które sprawdzają się głównie w profilaktyce lub po przeprowadzonym leczeniu. Zmniejszają one objawy chorób nowotworowych, wzmacniają naturalne mechanizmy obronne oraz łagodzą skutki chemioterapii. Do popularnych ziół wspomagających organizm osób z nowotworem należą moringa, imbir, kurkumina, perełkowiec japoński, kadzidłowiec, oregano, szafran, ostropest, mniszek lekarski czy tarczyca bajkalska. Pozytywne działanie na organizm ma także zielona herbata, która oczyszcza organizm z nagromadzonych toksyn oraz zawiera polifenole o silnym działaniu antyoksydacyjnym, zapobiegające powstawaniu wolnych rodników.