Ziołoterapia w niedoczynności tarczycy

Tarczyca to jeden z największych i najważniejszych gruczołów u człowieka. Odpowiada on za wytwarzanie hormonów tarczycy, które regulują wiele procesów w ludzkim organizmie, np. procesy trawienia, metabolizmu czy regulowania temperatury. O niedoczynności tarczycy mówimy wtedy, gdy występują zaburzenia wynikające z niedoboru tyroksyny i trójjodotyroniny.

Niedoczynność tarczycy leczy się farmakologicznie poprzez uzupełnianie niedoboru hormonów tarczycy za pomocą lewotyroksyny, która wykazuje prawie identyczne działanie jak tyroksyna wytwarzana przez gruczoł tarczycy. Dodatkiem do terapii, który wspomaga leczenie, mogą być naturalne zioła na niedoczynność tarczycy. Należy pamiętać, że wpierają one tylko cały proces leczenia farmakologicznego i nie powinny być stosowane jako alternatywa. Co ważne, nie powinno się ich zażywać bez konsultacji z lekarzem prowadzącym, gdyż niektóre rośliny mogą zaburzać wchłanianie środków farmakologicznych i obniżać ich skuteczność.

Jakie zioła będą pomocne w niedoczynności tarczycy?

Ziołolecznictwo to metoda leczenia wielu chorób, znana od wieków. Wiele ziół na niedoczynność tarczycy łagodzi objawy choroby, np. senność, zaparcia, zaburzenia pamięci i koncentracji czy zwiększenie masy ciała. Do ziół wspomagających leczenie farmakologiczne niedoczynności tarczycy można zaliczyć ashwagandę, żeń-szeń, gotu kola, pokrzywę indyjską, balsamowiec indyjski, imbir, kardamon czy tarczycę bajkalską.

Dużą popularnością cieszą się gotowe kompleksy składników aktywnych wspierających tarczycę, np. suplementy Moja tarczyca ze sklepu internetowego Suplimeds. Suplementy te łączą w sobie naturalne i nieobciążające organizmu ekstrakty ziołowe. Pamiętaj, że to co jesz, wpływa na to, w jaki sposób pracuje Twój organizm – również tarczyca. Dlatego warto także spożywać naturalne suplementy, które dostarczą organizmowi potrzebnych składników mineralnych i witamin.