Czy dzięki suplementom diety można poprawić wzrok?

Nasz wzrok z biegiem lat się pogarsza. Wpływ na jego jakość ma wiele czynników, na przykład praca lub czytanie książek przy źle dobranym oświetleniu, długotrwałe patrzenie w ekran komputera, telefonu lub częste oglądanie telewizji. Przyczyną pogorszenia się wzroku są też choroby, takie jak zwyrodnienie plamki żółtej lub zaćma starcza.

Aby wzrok się nie pogarszał i nieustannie był w dobrej kondycji, należy nie tylko zmienić dotychczasowe nawyki (czytać przy dobrym oświetleniu, spędzać mniej czasu przed ekranem komputera itd.), ale również dostarczać organizmowi witamin i minerałów. Bardzo dobrze na wzrok działają warzywa i owoce, szczególnie marchew, borówka, jarmuż, brukselka, szpinak i papryka. Doskonałym dodatkiem do zdrowej diety będzie właściwie dobrana suplementacja, która wzmocni narząd wzroku!

Jakie suplementy na wzrok wybrać?

Jeżeli zależy Ci na dobrym wzroku, warto przyjmować produkty bogate w witaminę A, czyli beta-karoten, który jest naturalnym przeciwutleniaczem i chroni przed promieniowaniem UV. Niedobór witaminy A w organizmie może doprowadzić nawet do kurzej ślepoty. Jeżeli nie dostarczasz jej w pożywieniu (np. marchew), warto zdecydować się na suplementy na poprawę wzroku z witaminą A.

Ogromną rolę na nasz wzrok odgrywa także witamina C i E, która chroni przed wolnymi rodnikami. Witaminy te można znaleźć nie tylko w suplementach diety, ale także w pożywieniu, np. w cytrusach i niektórych warzywach (brokuł, kalafior, brukselka). O dietę bogatą w witaminę A, C i E powinny zadbać głównie osoby znajdujące się w grupie ryzyka AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem).

Na dobry wzrok duży wpływ ma również luteina, zeaksantyna i kwasy omega-3, które utrzymują siatkówkę w dobrej kondycji i opóźniają – a nawet zatrzymują – proces starzenia wzroku. Warto spożywać też suplementy zawierające w składzie miedź, cynk, selen, kurkumę czy wyciąg z borówki czarnej.