Na stan Twoich jelit duży wpływ ma tempo życia, a przede wszystkim dieta i aktywność fizyczna. Nieprawidłowe odżywianie, brak ruchu i przewlekły stres skutkują wzdęciami, zaparciami, bólami brzucha czy uczuciem ciężkości. Takie objawy mogą świadczyć również o zespole jelita drażliwego, wrzodach czy wirusowym i bakteryjnym zapaleniu jelita. Zaparcia i problemy z wypróżnianiem utrudniają codzienne funkcjonowanie, dlatego warto dowiedzieć się, jak poprawić perystaltykę jelit i poczuć się lekko.

Ogromną rolę w pracy jelit odgrywa błonnik pokarmowy. Znajdziesz go w wielu warzywach, owocach i produktach pełnoziarnistych. Przykładem mogą być rośliny strączkowe, suszone warzywa i owoce, kasze, otręby, płatki zbożowe czy orzechy. Dobrze jest dostarczać około 30 gramów błonnika w ciągu dnia. Do posiłków możesz także dodawać przyprawy, które poprawiają perystaltykę jelit, np. imbir, majeranek, koper, pieprz, bazylia czy natka pietruszki. Jeżeli nie gotujesz lub trudno jest Ci utrzymać prawidłową dietę, warto udać się do dietetyka lub wzbogacić dietę o naturalne preparaty na jelita i zioła poprawiające ich pracę.

Naturalne preparaty i zioła poprawiające pracę jelit

Wśród ziół, które najlepiej oddziałują na jelita, usuwają nadmiar gazów i zmniejszają bóle brzucha, jest m.in. mięta, szałwia, melisa, pokrzywa, rumianek, skrzyp czy rdestowiec japoński. Możesz je stosować w postaci naparów ziołowych. Ulgę z pewnością przyniosą Ci preparaty zawierające mniszek lekarski, koper włoski, lukrecję i triphalę. Kluczem do zdrowych jelit jest także maślan sodu, który pomaga w chorobach układu pokarmowego. Możesz go zakupić w formie kapsułek i przyjmować przy chorobach jelit. Pamiętaj, aby spożywać również duże ilości wody – od 1,5 l do 2,5 l dziennie. Odpowiednie nawodnienie wpływa na procesy oczyszczania jelit i przyśpiesza ich perystaltykę.